CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) Günü Programı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü koordinatörlüğünde “Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Altın, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Esen, Bingöl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür, Bingöl İl Özel İdaresinden Kurum Amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasında Etkinlik Düzenleme Kurulu Başkanı Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatma Esen, yaptığı konuşmada, mekânsal analizde CBS’nin hızlı ve güvenilir bilgi sağlandığını, bu nedenle de her geçen gün tüm dünyada ve ülkemizde kullanım alanının geliştiğini ve etkin biçimde kullanıldığını ifade etti. Esen, Coğrafya bölümü öğrencilerinin coğrafi bakış açısı ile CBS teknik ve teknolojilerinin aktif şekilde kullanıldığı sektörlerde yer alması gerektiğine de vurgu yaptı. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Altın ise açılış konuşmasında CBS’nin içerik ve kapsamı hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak, etkinliğin başarılı ve verimli geçmesi yönünde iyi dileklerini bildirdi.

CBS Günü etkinliğinde il özel idare, belediye, özel sektör ve akademi gibi farklı sektörlerde görev alan ve CBS alanında çalışmalar yapan katılımcılar kendi çalışma alanları ile ilgili deneyimlerini paylaştılar.