“18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Anlam ve Önemi” Paneli Yapıldı

Fakültemiz ve Tarih Bölümü’nün ortak çalışması ile Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü münasebetiyle 18 Mart 2022 tarihinde Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Anlam ve Önemi Paneli” düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sıtkı Uluerler’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde;  Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Özkandaş, “Çanakkale Zaferi’nin Ulusal ve Uluslararası Sonuçları” başlıklı konuşmasında, Çanakkale Zaferi’nin Türk ve Dünya tarihinde ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini ifade etti. Panelin devamında, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Çoban “Çanakkale Zaferinin Önemi” başlıklı konuşmasında, Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Cephesi’ni bütün yönleriyle ele alırken, Arş. Gör. Ozan Can Akpınar ise “Çanakkale Savaşlarında Bir Ermeni Subayının Günlüğü” başlıklı konuşmasında Osmanlı vatandaşı olan Ermeni tabip subayın günlüklerinden hareketle, cephede ve cephe gerisinde yaşanan olayları ele alarak, savaşın insanî boyutu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Panelin moderatörlüğünü yapan Doç. Dr. Sıtkı Uluerler kapanış konuşmasında, Çanakkale Zaferi’nin, tarihimizin bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Cephede savaşan askerimizin hangi güçlükler içerisinde kaldığını, göğsünü nasıl siper ettiğini ve şehadet mertebesine nasıl ulaştıklarını ifade ettikten sonra, genç nesillerimizin bu noktada ne kadar duyarlı olması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Çanakkale Zaferinin tarihimizin önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladıktan sonra bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle andığımızı söyledi.